1 października 2019 roku uczniowie biorący udział w projekcie: „Czyste powietrze warunkiem zdrowia” wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz Ogrodu Botanicznego w Powsinie, a także spacer po mieście i obejrzenie zabytków stolicy.
               Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od niezwykłego laboratorium badawczego, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam niezwykle szybko.
              Następnie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Ogród zajmuje powierzchnię ok. 40 ha.            W ogrodzie dotychczas udało się zgromadzić ponad 8600 gatunków, pogrupowanych tematycznie: arboretum, czyli  ogród botaniczny, który kolekcjonuje rośliny drzewiaste w celu ukazania ich piękna i różnorodności, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne. Uczniowie wspólnie z przewodnikami podziwiali zgromadzone zbiory roślin, a później uczestniczyli w lekcjach przyrody: „Wartości odżywcze warzyw” i ” Cechy charakterystyczne wybranych drzew liściastych”
            Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po Starym Mieście, gdzie zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pomnik Warszawskiej Syrenki. Tutaj też uczniowie zakupili pamiątki z pobytu w stolicy. W drodze powrotnej do autokaru zobaczyliśmy  Pomnik Małego Powstańca oraz Pałac Prezydencki. Pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Janowca Kościelnego.
Opiekunowie: p. Jolanta Radzymińska, p. Marianna Zakrzewska, p.  Aneta Lejk i p. Krystyna Szulczak
                                                                          Informację przygotowała  Jolanta Radzymińska