W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września o świcie 1939 roku Niemcy zaatakowały naszą Ojczyznę. Tego dnia żadne polskie dziecko nie poszło do szkoły. Tak było jeszcze przez następne 5 lat wojny i okupacji. Społeczność naszej szkoły w tym uczniowie i nauczyciele z programu Erasmus +  chcąc uczcić tą rocznicę, przyłączyli się do ogólnopolskiego projektu #PrzerwanyMarsz.
       Na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostały zaproszone osoby, które 80 lat temu były kilkuletnimi dziećmi. Wybuch wojny uniemożliwił im pójście do szkoły. Nasze zaproszenie przyjęły pani Barbara Bartkiewicz emerytowana nauczycielka, pani Maria Jabłonowska, pani Weronika Sosnowska oraz pani Irena Miecznikowska, które opowiedziały o swoich przeżyciach tragicznego września 1939 roku. 

        Panie te mogły w symboliczny sposób dokończyć, przerwany przez fakt wybuchu II wojny światowej, marsz do szkoły ówczesnej młodzieży. Pięć lat okupacji zabrało im beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku a innym dzieciom niejednokrotnie odbierając życie. Wchodząc do szkoły razem z młodym pokoleniem przybyli goście pokazali i udowodnili, że ich poświęcenie, dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne.  Dzięki temu, co oni przeżyli, dzięki temu, że wytrwali w tej chwili młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli i wychowawców. Dla naszych uczniów było to nowe i bardzo cenne doświadczenie. Historia opowiedziana przez świadków wydarzeń stała się autentyczna i niezwykle wiarygodna.

Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami złożyli również znicze w miejscach pamięci związanych z bohaterami II wojny światowej.

Koordynatorami projektu byli p. Magdalena Tarwacka i p. Zbigniew Czechowski.

                                                                                 Informacje przygotował Piotr Szczepkowski