W dniach od 21 do 27 października trwał Ogólnopolski Tydzień Kariery.  W naszym województwie hasło TK brzmiało „Wielokulturowość kapitałem przyszłości”. Również nasza szkoła przyłączyła się do tych działań. Uczniowie mogli poznać zawód policjanta, etnografa, przygotowywali prezentacje o zawodach przyszłości a na świetlicy rozwiązywali zagadki i poznawali ciekawe zawody.
     22 października 2019 r. najmłodszych uczniów z przedszkola i oddziału zerowego odwiedził asp. sztab. Jacek Tarwacki Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. Pan Jacek opowiedział dzieciom jak wygląda praca policjanta, pokazał wyposażenie służbowe wykorzystywane przez funkcjonariuszy w codziennej służbie, przypominał dzieciom, że Policja pomaga ludziom w każdym wieku i tym najmłodszym również. Podczas spotkania zostały przypomniane podstawowe zasady bezpieczeństwa szczególnie na drodze a każde dziecko otrzymało odblask lub maskotkę.
  Tydzień Kariery to dobry moment żeby starsi uczniowie dowiedzieli się, jakie warunki należy spełnić, aby zostać policjantem. 24 października uczniowie klasy VII spotkali się z sierż. Alicją Pepłowską Oficerem Prasowym Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy.  Na spotkaniu dowiedzieli się, jakie cechy powinien posiadać dobry policjant, ponieważ zawód policjanta jest zaliczany do tak zwanych zawodów zaufania publicznego i nie należy do łatwych. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania na temat pracy w zawodzie policjanta. Pani sierżant przybliżyła również naszym uczniom informacje na temat przestępstwa handlu ludźmi, jako współczesnej formie niewolnictwa stanowiącą jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w wolność i godność ludzką.

      O tym, co to jest kultura? Czym zajmuje się etnologia? Jak można poznawać najbliższą okolicę? Na te i inne pytania odpowiedzieli zaproszeni etnografowie. W dniach od 24-25 października uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w warsztatach etnograficznych zorganizowanych w ramach projektu „ Nasze miejsce. Lokalna historia, pamięć i dziedzictwo w edukacji dzieci i młodzieży „ realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego i dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Pod kierunkiem etnografów, uczniowie samodzielnie odkrywali dziedzictwo, tradycje i historię swojej najbliższej okolicy- tworzyli mapy z ciekawymi miejscami związanymi z naszą Małą Ojczyzną. Zaciekawienie lokalnością pozwoliło uczniom dostrzegać w niej wartość, przekonać się, że to, co bliskie, może być równie fascynujące, jak to, co dalekie, a także wzmacniać poczucie więzi z miejscem zamieszkania.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy przybyli do naszej szkoły w czasie trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i przedstawili nam swoje zainteresowania, zawód, pasję.
Koordynatorzy Tygodnia Kariery w naszej szkole p. Sylwia Szczepkowska i p. Magdalena Tarwacka