11 lipca to Narodowe Święto Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Przystępując do przedstawienia czytelnikom informacji z wyprawy muszę raz jeszcze wytłumaczyć w jakim celu zdecydowałem się na wyjazd do naszych wschodnich sąsiadów.
Zrobiłem to ponieważ zbliżało się Narodowe Święto Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Chciałem w ten sposób jako Polak, patriota, oddać hołd pomordowanym rodakom, w wybranych przez siebie miejscach zapalić znicz zarówno w swoim imieniu, jak i tych, którzy zechcieli się przyłączyć do wyprawy.

Garść informacji, oraz kilka fotek z wyjazdu:
1. Wyjazd ten był samotną wyprawą rowerową, który trwał 11 dni, z czego 10 w podróży.
2. Łączna ilość przejechanych kilometrów – 1632
3. Miejsca, w których zapłonęło Światło Pamięci: Dolina Janowa – Bazaltowe, Polski Cmentarz w Dereżne, Polski Cmentarz w Krzemieńcu, Huta Pieniacka, Cmentarz Orląt Lwowskich we Lwowie, pomnik upamiętniający ofiary Zbrodni Wołyńskiej OUN-UPA w Warszawie.
4. Patronat honorowy: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki, Konsul Generalny RP w Łucku, Pan Wiesław Mazur.
5. Patronat medialny: Gazeta Polska, Gazeta Olsztyńska.
6. Partnerzy wyprawy: Fundacja Dziedzictwo Kresowe, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia Olsztyn, Rodzina Katyńska Olsztyn, Niezależny Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwo Turystów Przyrodników i Krajoznawców, Bank Spółdzielczy Nidzica, Grupa PSB Dom Nidzica, Olsztyńska Szkoła Wyższa, Luvena, Lesovik, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Polscy Kibice dla Kresowiaków, Imperium Sklep, Unire Patria, Pro Patriae.

Bardzo chciałbym podziękować firmom, organizacjom, instytucjom, jak również osobom prywatnym, dzięki którym udało mi się sprawnie zrealizować zamierzone cele związane z tą wyprawą.

Galeria zdjęć

źródło: Rafał Pyra, www.facebook.com/kibicujzklasa/