W dniach od 12 do 19 lutego 2019 r. sześcioro uczniów naszej szkoły wraz z panią dyrektor Ewą Ostrowską i koordynatorem projektu panem Piotrem Szczepkowskim wzięło udział w spotkaniu szkół partnerskich w Atenach w ramach realizacji projektu Erasmus + pod hasłem „A nod to our heritage” – „Szacunek dla naszego dziedzictwa”.

          Podróż przebiegła bezpiecznie, ale z wielkimi emocjami, bo dla niektórych z nas był to pierwszy lot samolotem.  Pierwszy dzień po przylocie to wizyta w szkole. Zostaliśmy tam uroczyście powitani greckimi tańcami i piosenkami, zwiedziliśmy szkołę a następnie każdy z partnerów zaprezentował swój kraj i placówkę. Nasi partnerzy w tym projekcie to oczywiście Grecy a także Hiszpanie i Portugalczycy.

    Jednym z celów Programu Erasmus + jest rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur europejskich oraz zrozumienia jej wartości. Gospodarze zadbali o bogaty program zwiedzania najważniejszych zabytków starożytnej Grecji. Spośród wielu miejsc ogromne wrażenie wywarło na nas Wzgórze Akropol z Panteonem na czele, Świątynią Ateny oraz Muzeum Archeologicznym. Zobaczyliśmy również najlepiej zachowany starożytny teatr w Epidauros, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.  Teatr zachował się przez całe stulecia w stanie nietkniętym, gdyż bezpiecznie spoczywał pod 6-metrową warstwą ziemi aż do XIX wieku.   Cechuje go doskonała akustyka, wskutek czego szept czy szelest na scenie słychać było nawet w najbardziej oddalonym rzędzie. Zwiedziliśmy również pierwszą stolicę nowożytnej Grecji-Nafplio. Obecnie miejscowość uważana jest za jedno najpiękniejszych miast Peloponezu. Nad miastem góruje wzniesiona przez Wenecjan imponująca forteca Palamidi. Twierdza ta zachowała się praktycznie w idealnym stanie i stanowi jedną z najpotężniejszych tego typu budowli w całej Helladzie.

     Czas mijał szybko. Ostatni dzień to ponownie wizyta w szkole. Uczniowie z wszystkich partnerskich krajów wzięli udział w przedstawieniu o patronce Aten, następnie zasadziliśmy drzewka oliwne przed budynkiem szkoły.  Na koniec odbyło się uroczyste pożegnanie, w czasie którego każdy uczestnik otrzymał certyfikat.

    Przygoda z programem Erasmus była dla wszystkich niezapomnianym doświadczeniem. Dzięki tygodniowi spędzonemu w tym pięknym państwie, poznaliśmy jego kulturę, zwyczaje, kuchnię i spotkaliśmy wspaniałych ludzi. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które przetrwają pomimo dzielących nas tysięcy kilometrów. Spędziliśmy wiele radosnych i wzruszających chwil. Grecję kojarzyć będziemy z gościnnością, serdecznością, piękną kulturą i bogatą tradycją. Szkoda, że czas ten tak szybko upłynął.

    Serdecznie dziękujemy Grekom. Następne spotkanie już za trzy miesiące tym razem w Polsce.

                                                                                            Koordynator projektu Piotr Szczepkowski
galeria zdjęć                                                                                     link do filmu