#PrzerwanyMarsz – symboliczne dokończenie przerwanej nauki w polskich szkołach
1 września 1939r.

           2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Jednak tym razem była ona jakże inna od poprzednich. W tym dniu Ksiądz Kanonik Jacek Lubiński podczas porannej mszy wprowadził uczniów, rodziców i nauczycieli oraz przybyłych gości w wydarzenia, które miały miejsce 80 lat temu. Na nasze zaproszenie przybyły Pani Barbara Bartkiewicz emerytowana nauczycielka, Pani Maria Jabłonowska, Pani Weronika Sosnowska oraz Pani Irena Miecznikowska, które opowiedziały o swoich przeżyciach tragicznego września 1939 roku.      
            Dzięki udziałowi naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie #PrzerwanyMarsz ogłoszonym przez Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, Panie te mogły w symboliczny sposób dokończyć, przerwany przez fakt wybuchu II wojny światowej, marsz do szkoły ówczesnej młodzieży. Pięć lat okupacji zabrało im beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkoły razem z młodym pokoleniem pokazali i udowodnili, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne, że dzięki temu, co oni przeżyli, dzięki temu, że wytrwali w tej chwili młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów.
          Dla naszych uczniów było to nowe i bardzo cenne doświadczenie: historia opowiedziana przez świadków wydarzeń stała się niezwykle wiarygodna! Podjęte działania w pierwszy dzień szkoły były okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. W działania dla uczczenia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej zaangażowali się w sposób szczególny uczniowie i nauczyciele międzynarodowego projektu Erasmus+ pod tytułem „Szacunek dla naszego dziedzictwa”. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji tego projektu.

Magdalena Tarwacka, Zbigniew Czechowski