Wycieczki dla szkół

Nasza szkoła w tym roku dostała dofinansowanie do wycieczek edukacyjnych z programu MEiN „Poznaj Polskę” w kwocie 20000 zł. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli poprzez wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Dzięki temu dofinansowaniu ponad 120 uczniów   w maju i czerwcu br. pozna miejsca ważne dla każdego Polaka. Zaplanowane są trzy wycieczki.

Klasy I- III i IV-VI pojadą na dwie jednodniowe wycieczki do Warszawy, gdzie zobaczą między innymi Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, historyczny zespół Starego Miasta z Traktem Królewskim, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Uczniowie klas starszych w dwudniowej wycieczce udadzą się do kolebki polskiej państwowości, czyli do Wielkopolski.  Pierwszego dnia odwiedzą Poznań, a tam Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrą, położoną na Ostrowie Tumskim, miejsce pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalne miejsce chrztu Mieszka I. Drugiego dnia zwiedzą pierwszą stolicę Polski- Gniezno. Zobaczą Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny , w której znajdują się relikwie św. Wojciecha i słynne drzwi gnieźnieńskie. Odwiedzą także Muzeum Początków Państwa Polskiego. Ostatnim miejscem wizyty naszych uczniów będzie Muzeum Archeologiczne i rezerwat w Biskupinie.

Program „Poznaj Polskę” to atrakcyjny sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

Przygotowała: Sylwia Szczepkowska

Wycieczka klasIV-VI do Warszawy

Wycieczka klas IV – VI do Warszawy25 maja uczniowie klas IV – VI wraz z opiekunami, p. Agnieszką Auguścik, p. Krystyną Szulczak, p. Jadwigą Kazimierską i p. Zbigniewem Czechowskim wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Niektórzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić tego miasta, więc była to dobra okazja do zapoznania się z tym, co stolica ma do zaoferowania, jeśli chodzi o zabytki historyczne i atrakcje turystyczne. Po kilku godzinach spokojnej jazdy dotarliśmy do celu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście. Mieliśmy okazję podziwiać Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i okoliczne kamienice. Czasu nie było zbyt wiele, ale to, co najważniejsze, udało się nam zobaczyć. Kolejnym punktem był Stadion Narodowy, który już z zewnątrz zrobił na nas duże wrażenie. Wraz z sympatycznym panem przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie. Poznaliśmy sporo ciekawostek o stadionie, widzieliśmy szatnie i miejsca regeneracji piłkarzy, siedzieliśmy na trybunach, weszliśmy również na najwyższy punkt widokowy. Wszystkim bardzo podobała się ta wizyta, jesteśmy przecież kibicami naszej drużyny narodowej. Kiedy zakończyliśmy zwiedzanie stadionu, spotkaliśmy się z panią przewodnik i pojechaliśmy do Wilanowa. W czasie jazdy mieliśmy okazję usłyszeć wiele historii o naszej stolicy i podziwiać najwyższe budynki w mieście. Wilanów przywitał nas deszczem, jednak nie przeszkodziło nam to w spacerze po pięknym parku wokół pałacu. Kolejny punkt naszej wizyty w Warszawie to Królewskie Łazienki. Wszyscy podziwialiśmy piękne, oryginalne wnętrza pałacu na wodzie. Nasi przewodnicy w interesujący i zabawny sposób opowiadali o królu Stanisławie Auguście i obiadach czwartkowych.Napełnieni sporą wiedzą historyczną podaną z domieszką humoru udaliśmy się na obiad. Był to już ostatni etap naszego wyjazdu, więc wyruszyliśmy w drogę powrotną, zatrzymując się jeszcze na małą przekąskę.Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy bezpiecznie do Janowca.

Wycieczka do Poznania-Gniezna-Biskupina

W dniach 1-2 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej Szlakiem Piastowskim. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Poznań. Poznaliśmy początki naszych dziejów, zwiedzając Bazylikę archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła . Następnie wzięliśmy udział w grze miejskiej QR-CODE na Starym Mieście. Było to duże wyzwanie jednak po trudnych początkach daliśmy radę. Drugiego dnia odwiedziliśmy Gniezno. Zobaczyliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego a następnie z bardzo ciekawym przewodnikiem poznawaliśmy historię Gniezna. Zwiedziliśmy również Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To majestatyczny gotycki kościół archikatedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha, w którym znajdują się relikwie pierwszego polskiego świętego biskupa Wojciecha i słynne drzwi gnieźnieńskie. Następnie udaliśmy się do Biskupina, żeby zobaczyć najstarszą osadę na ziemiach polskich. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w Kruszwicy, gdzie zobaczyliśmy słynną Mysią Wieżę. Wycieczka była w dużej części możliwa dzięki pozyskaniu przez szkołę środków z programu „Poznaj Polskę” w wysokości 10 000 zł. Opiekunami na wycieczce byli wychowawcy klas VII i VIII p. Sylwia Szczepkowska, p. Aneta Lejk, p. Iwona Chmielewska i p. Stanisław Kazimierski.

Wycieczka do Warszawy- klasI-III

22 czerwca 2022r. klasy I – III były na wycieczce w Warszawie. Grupa 49 uczestników zwiedzała Muzeum Narodowe, w którym uczniowie uczestniczyli lekcjach muzealnych pt. ” Warszawa jak z obrazka” oraz „Ptaki, robaki i inne zwierzaki”. Następnie udali się do Wilanowa, gdzie zwiedzali Zespół Pałacowo – Parkowy. W Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowieh przeszli trasę pt. „Wizyta u Króla”. Następnym punktem wycieczki było kino i seans pt. „Pan Wilk i Spółka „. Do domów wróciliśmy zadowoleni z mnóstwem wrażeń. Wycieczka była dofinansowana z programu „Poznaj Polskę „.

Zmiana wielkości czcionki