W dniach 09-11 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym odbyło się szereg wydarzeń mających na celu upamiętnienie 100-lecia niepodległości państwa polskiego.

        Od początku tygodnia uczniowie wraz z nauczycielami dekorowali szkołę biało-czerwonymi sercami, które przygotowały Anna Szczepkowska oraz Jadwiga Kazimierska.

        W piątek o godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni wspólnie odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego„, następnie odbyła się inscenizacja w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie, w tym efekt „Żywej flagi”. Projekt realizowany przez Młodzieżową Radę Gminy w ramach projektu „Aktywny Obywatel – lokalny ObywatelLokalnej Grupy DziałaniaBrama Mazurskiej Krainy”.

       Ponadto na drzwiach wejściowych szkoły nauczyciele historii umieścili pocztówki, które otrzymaliśmy od  innych szkól w ramach akcji „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”.

       10 listopada w sobotę grupa uczniów z projektu Erasmus+, pod opieką Sylwii Szczepkowskiej, Piotra Szczepkowskiego oraz Zbigniewa Czechowskiego, którzy realizują międzynarodowy projekt” Szacunek dla naszych tradycji”, spotkała się, aby uczcić pamięć o tych którzy walczyli i ginęli za niepodległą Polskę.  Przed budynkiem naszej szkoły ze zniczy zebranych wśród całej społeczności szkolnej ustawiono napis 1918-2018.

       11 listopada w kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza święta w trakcie której uczniowie Szkoły Podstawowej przygotowani przez Iwonę Chmielewską, Judytę Wrzeszczyńską oraz Wiesławę Górną zaprezentowali zebranym krótką historię odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Po mszy świętej złożono wiązanki kwiatów przed figurką Matki  Bożej oraz pomnikiem ofiar II wojny światowej oraz posadzono przed budynkiem szkoły dąb pamięci poświęcony gen. bryg. Stanisławowi Tessaro w ramach akcji „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej”. W niedzielnych uroczystościach udział wzięły władze samorządowe, mieszkańcy oraz nauczyciele, uczniowie i poczty sztandarowe ze szkół oraz jednostek OSP gminy Janowiec Kościelny.

Przygotował: Zbigniew Czechowski