Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
„Od ostatniego wpisu na stronie ‘Kibicuj z klasą’ minęło sporo czasu, nie oznacza to jednak wcale, że dopadło nas wiosenne przesilenie. W ostatnim czasie jako grupa ‘Kibicuj z klasa – Młodzi Patrioci’ byliśmy zapraszani na ważne, podniosłe uroczystości związane z obchodami Zbrodni Katyńskiej (choć nie tylko) przez:
1. Dowódcę 2 Batalionu Zmechanizowanego ppłk Adama Krysiaka na uroczystość otwarcia Batalionowej Izby Pamięci, która odbyła się w 15 GBZ im. Zawiszy Czarnego w Giżycku
2. Społeczność szkolną Szkoły Podstawowej w Waśniewie Grabowie na Uroczystość Katyńską – posadzenie Dębu Pamięci ppor. Jana Bublińskiego
3. Instytut Pamięci Narodowej, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie, Instytut Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na uroczystość upamiętniającą 78 rocznicę zbrodni katyńskiej w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie
4. Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, Dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, Dowódcę Garnizonu Olsztyn na obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Olsztynie
5. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Olsztyn, Starostę Powiatu Olsztyńskiego, na obchody upamiętniające Zbrodnię Katyńską oraz odsłonięcie pomnika ofiar zbrodni katyńskiej w Dobrym Mieście.
Z każdego z tych zaproszeń, z wielką dumą, a także zaszczytem skorzystaliśmy, godnie reprezentując grupę ‘Kibicuj z klasą – Młodzi Patrioci’, jak również szkolną społeczność patriotyczną z naszej gminy.
Naprawdę nie da się zrobić z tylu podniosłych, wzruszających, pięknie przygotowanych uroczystości zwykłego wpisu. Zachęcamy Was wszystkich do wzięcia udziału w przyszłorocznych Obchodach Pamięci Zbrodni Katyńskiej, ponieważ żadna notatka nie jest w stanie oddać ducha patriotyzmu, jaki unosi się nad uczestnikami tych wydarzeń. Ciężko w słowa ‘ubrać’ całą uroczystość jaka odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w ramach programu ‘Katyń… ocalić od zapomnienia’. Niewątpliwie jest to wzór do naśladowania jak powinno wyglądać takie wydarzenie, przygotowane przez wielu ludzi i poprowadzone w wzorowy sposób przez honorowego członka Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, Panią Alicję Pogorzelską. Uczestniczę od kilku lat w tych wojewódzkich obchodach i za każdym razem przebiega mi myśl, że już lepiej nie da się nic zrobić, że jest perfekcyjnie i podniośle, wzruszająco i patetycznie. I co roku swoje zdanie muszę poprawiać, uznając, że jest jeszcze lepiej niż w roku ubiegłym. Nie jestem w stanie opisać jakim wielkim i duchowym przeżyciem była możliwość odsłonięcia pomnika w Dobrym Mieście, jak wielką dumę czułem kiedy w Izbie Pamięci w Giżycku, a także na cmentarzu w Dobrym Mieście została odczytana przez prowadzącego uroczystości informacja, że znajdująca się w tych miejscach ziemia katyńska została przywieziona przeze mnie w 2017 roku z Cmentarza Wojennego w Katyniu. Bardzo wzruszające było wystąpienie mieszkańca Dobrego Miasta, który opowiedział o losach swojego teścia zamordowanego w jednym z obozów jenieckich, a także o tym jak długo członkowie jego rodziny byli zmuszani do milczenia o zbrodni popełnionej na polskich obywatelach w Katyniu. Głębokim duchowo przeżyciem była dla nas możliwość złożenia wieńca na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej, kiedy to jako jedyna grupa młodzieży szkolnej spoza Olsztyna czynnie włączyliśmy się w te obchody. Mieliśmy tego dnia sposobność przebywać wśród wielu znakomitych gości, uczestniczyć we mszy świętej z asystą honorową Wojska Polskiego, wysłuchać Apelu Poległych, jak również wystrzału salwy honorowej. Jako przedstawiciel Rodziny Katyńskiej z Olsztyna wziąłem udział w posadzeniu Dębu Pamięci w Szkole Podstawowej w Waśniewie Grabowie. To już drugi dąb w tej placówce, który symbolizuje pamięć o ofiarach stalinowskiej zbrodni. Uważam, że nadszedł czas aby i nasza szkoła przystąpiła do tego jakże zaszczytnego programu jakim jest ‘Katyń… ocalic od zapomnienia’.
W uroczystościach tych wzięli udział delegaci KzK MP: Anna Pokus, Julia Kowalska, Jakub Gratunik, Jarosław Koriat.
A na zakończenie taka mała konkluzja jaka mnie naszła podczas pisania tej notatki. Nie możemy zapomnieć, nie możemy pozwolić by na przeszłości Polski i Polaków osiadł kurz zapomnienia. Nie możemy dopuścić aby nasza tożsamość narodowa została przytłoczona kamieniem fałszu, zakłamania, poprawności politycznej. Nie możemy zgodzić się aby osobiste interesy jednostek przesłoniły ludziom to co jest najważniejsze w życiu, czyli Bóg, Honor i Ojczyzna.
Marszałek Józef Piłsudski powiedział: „Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni, i będzie źle”. Niewątpliwie w tych słowach zawarta została rada i przestroga dla Polaków, jako że przez całe wieki historię Polski pisali obcy, pisali źli sąsiedzi i według narzuconych nam praw musieliśmy żyć i postępować. Dzisiaj mamy wolną Polskę, decydujemy o sobie, a historię swoją piszemy sami, tak jak radził Marszałek Piłsudski. Musimy jednak pamiętać o przykrej przeszłości, także o 50 latach powojennej Polski, okresie zniewolenia i zakłamania. Pomimo tego, że w tym roku obchodzimy 100 lat odzyskania Niepodległości, wciąż musimy odkłamywać te 50 lat, musimy przywracać pamięć o bohaterach, o których jeszcze nie tak dawno mówiono tylko szeptem. Musimy walczyć o dobre imię Polski i Polaków. Naszą bronią jest i będzie pamięć, kiedy ją utracimy – utracimy też swoją tożsamość, a do tego nikt z nas, nikt z Was Polscy Patrioci nie może dopuścić”.
Źródło: Oficjalna strona 'Kibicuj z klasą’
Rafał Pyra