7 maja 2019 roku uczniowie klas V i VI wraz z opiekunami p. A. Lejk, p. M. Tarwacką, p. A. Piotrkowską i p. S. Szczepkowską wzięli udział w wycieczce do Malborka i Grunwaldu.

 Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Zamkowego w Malborku. Skorzystaliśmy z ciekawej propozycji zwiedzania zamku krzyżackiego, idąc „Szlakiem Zamkowych Tajemnic”. Uczniowie stali się drużynami rycerskimi, które otrzymały zadanie odnalezienia ukrytego hasła. Zwiedzanie okazało się pasjonującą przygodą. Uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością, umiejętnością koncentracji uwagi oraz kojarzenia faktów. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie otrzymywali litery, które pozwoliły utworzyć hasło w języku łacińskim. Dzieci chętnie rozwiązywały zagadki przedstawiane przez przewodnika ubranego w strój historycznym. Skompletowanie hasła dało młodym odkrywcom malborskich tajemnic możliwość aktywnego uczestnictwa w zamkowej przygodzie, uzyskania wielu informacji o twierdzy nad Nogatem, zakonie krzyżackim, Królestwie Polskim i kulturze wieków średnich. Spotkanie miała charakter żywej lekcji historii.

Po obiedzie wyjechaliśmy w kierunku Grunwaldu.

15 lipca 1410 roku na okolicznych polach miała miejsce słynna bitwa pod Grunwaldem, w której połączone wojska polsko-litewskie pod dowództwem Władysława Jagiełły odniosły wielkie zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi.

Na miejscu czekał już na nas pan przewodnik, który z pasją opowiadał o historii Pól Grunwaldzkich. Zobaczyliśmy Wzgórze Pomnikowe, Kopiec Jagiełły, zbiory Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, oraz obejrzeliśmy film poświęcony słynnemu obrazowi Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Wycieczka była doskonałą okazją do odwiedzenia miejsc pamięci narodowej i zapoznania się z historią naszego regionu. Przeprowadzone w ramach wyjazdu zajęcia miały ciekawą formę i dowodzą, że wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole. Uczniowie do domów wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Zdobytą wiedzę uczniowie z pewnością wykorzystają na lekcji historii.

Kolejny raz doświadczyliśmy, że historia może być fascynująca!

                                                                            Informację przygotowała –Sylwia Szczepkowska