Wycieczka do Trójmiasta młodzieży szkolnej 'Kibicuj z klasą’
W sobotę, 6 kwietnia, wyruszyliśmy na północ kraju aby uczestniczyć w tzw. hicie kolejki – meczu piłki nożnej pomiędzy zespołami Lechii Gdańsk i Lecha Poznań. Nie był to nasz pierwszy wyjazd na wybrzeże, niemniej tym razem oprócz miejsc ‘standardowych’ postanowiliśmy wybrać lokalizacje w których dotychczas nie byliśmy. Wyprawę tę zaczęliśmy w sobotę rano, a zakończyliśmy po 19 godzinach w niedzielę. Poniżej przedstawiam kolejno zrealizowane punkty wyjazdu do Trójmiasta z krótkim opisem/recenzją.
Westerplatte. Historyczne miejsce na mapie Polski, które powinien odwiedzić każdy patriota. Tym samym, kiedy jesteśmy w Gdańsku, jest to obowiązkowy punkt podróży naszej grupy. Warto zapoznać się ze schematem usytuowania poszczególnych elementów obronnych oraz tablicami informacyjnymi, na których opisano historię tego miejsca. Tablice te pomagają zrozumieć powstanie półwyspu i przebieg walk. Znajdują się również na nich ciekawe zdjęcia z tamtego okresu i późniejszych wydarzeń. W tym miejscu zapaliliśmy znicze oddając hołd poległym w heroicznej walce z najeźdźcą.
Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum jest bardzo ciekawym poprzez dużą ilość eksponatów, tablic multimedialnych, oraz filmów. Niesamowite wrażenie robią czołgi, wagon kolejowy, niemiecki myśliwiec wystający ze ściany. Tragedia i cierpienie milionów istnień ludzkich pokazane zostało w niezwykły sposób. Twórcom udało się uniknąć mówienia o wojnie jako o wojsku, armiach, bitwach i statystykach zabitych. Skupiając się na cierpieniu i złu, pobudza świadomość co to naprawdę jest wojna i jaki jest jej koszmar tzn. dramat zwykłych ludzi. Uważam, że każdy kto jeszcze tutaj nie był powinien odwiedzić to miejsce. Od tego wyjazdu staje się ono obowiązkową pozycją dla grupy KZK MP.
Długi Targ w Gdańsku. Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych wizytówek turystycznych naszego kraju. Można znaleźć tu pełno reprezentatywnych i pięknych architektonicznie budowli. Punktem początkowym i końcowym naszego pobytu na Długim Targu był najbardziej rozpoznawalny element jakim jest Fontanna Neptuna. Na uliczkach mogliśmy podziwiać spontaniczne występy muzyczne i sportowe. Na prawdę będąc w okolicy warto tu przyjść i pospacerować. Stąd jest tylko jeden krok do Bazyliki Mariackiej, do której również się wybraliśmy aby skorzystać z wieży widokowej. Mieliśmy wiele schodów do pokonania, jednak widoki w tym słonecznym dniu zrekompensowały trud włożony w pokonywanie kolejnych stopni.
Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku. Na cmentarzu tym została pochowana ’Inka’ – Danuta Siedzikówna, oraz 'Zagończyk’ – Feliks Selmanowicz. Będąc od wielu lat uczestnikami biegu ‘Tropem Wilczym’ nie mogło nas zabraknąć na tym cmentarzu aby oddać honor i szacunek bohaterom antykomunistycznego podziemia. Oprócz zniczy zostawiliśmy na nagrobkach obu Niezłomnych ich wizerunki oprawione w ramę.
Sopot – Molo. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny element miasta Sopot, który jest chyba miejscem najczęściej odwiedzanym przez turystów. Jakby nie patrzeć – sopocki klasyk. Jeśli ktoś nie lubi zgiełku to teraz (przed sezonem wakacyjnym) jest najlepsza pora na odwiedziny. Mieliśmy okazję podziwiać przepiękny zachód słońca z płaszczyzny desek sopockiego molo. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Stadion Lechii Gdańsk. Lechia Gdańsk na dobrej drodze do zdobycia tytułu Mistrza Polski! Przepiękny stadion, gorąca atmosfera na trybunach i zwycięstwo gospodarzy – czego można chcieć więcej? Mamy nadzieję, że BKS w tym roku zdobędzie podwójną koronę – Mistrza Polski i Puchar Polski! Dziękujemy klubowi Lechia Gdańsk za pomoc w organizacji pobytu naszej grupy na stadionie i życzymy powodzenia w drodze po oba złota!
Chcielibyśmy ukłonić się w podzięce instytucjom/osobom, które wniosły swoją cegiełkę w organizacji wyjazdu do Trójmiasta. Serdecznie dziękujemy Gminie Janowiec Kościelny, a uszczegóławiając – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Panu Markowi Borowemu, Panu Piotrowi Szczepkowskiemu. Dzięki Państwa zaangażowaniu w program mamy możliwość zaproponować naszej młodzieży, która z wielkim zainteresowaniem realizuje projekt ‘Kibicuj z klasą’, dodatkowe atrakcje. Bardzo dziękujemy, że dostrzegacie Państwo pozytywny aspekt działań jakie podejmujemy. Serdeczne Bóg zapłać!
Na koniec pozwolę sobie posłużyć się cytatem, jaki mieliśmy okazję przeczytać będąc na tym wyjeździe. Niech on wyznacza Wam – młodym pokoleniom drogę życia. ‘Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych’. Jan Paweł II.
Więcej zdjęć znajdziecie na stronie http://www.facebook.com/kibicujzklasa/
Rafał Pyra.