„Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”.

20190330_151052W dniu 30 marca, przy pięknej, słonecznej sobocie, społeczność szkolna z gminy Janowiec Kościelny spotkała się na turnieju halowej piłki nożnej w ramach akcji pn. „Światło Pamięci – German Dead Camp”. Oczywistym jest, jak sama nazwa wskazuje, że ideą tego turnieju było rozpropagowanie właściwego nazewnictwa, które za pośrednictwem mediów dosyć często w ostatnich latach jest mylnie i obrazoburczo przedstawiane, najczęściej w zachodniej Europie. Można zaobserwować swoiste zakłamywanie historii i przedstawianie naszego kraju w sposób negatywny. Terminologia „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy śmierci” jest używana nader często. Przypisywana jest nam – Polakom, współodpowiedzialność za zbrodnie Holocaustu. Organizując te zawody chcieliśmy dołożyć od siebie małą cegiełkę i zwrócić uwagę na to przekłamanie. 

20190330_102927

Kilkadziesiąt osób w sposób aktywny postanowiło spędzić z nami kilka godzin w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Do rywalizacji przystąpiło 6 zespołów, które podjęły rywalizację „każdy z każdym”. Wśród uczniów i absolwentów janowieckiej szkoły pojawili się reprezentanci szkoły z Waśniewa. Tym, którzy zdecydowali się przyłączyć do nas i razem tego dnia tworzyć wspólnotę – serdecznie dziękujemy.

20190330_114932

Po blisko 5 godzinach zmagań sportowych wyłoniona została drużyna, która tego dnia – po zaciętej walce w tzw. dogrywce i rzutach karnych, wygrała te zawody. Zwycięski zespół otrzymał puchar, zespoły z miejsc I-III medale, natomiast każdy, który wziął czynny udział w tych zawodach pamiątkowy dyplom.

20190330_150339Chciałbym w imieniu swoim jak również zawodników uczestniczących w tej rywalizacji podziękować Dyrekcji, oraz Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej Janowiec Kościelny za ufundowanie pucharu oraz medali. DZIĘKUJEMY !

Poniżej przedstawiam tabelę końcową zawodów, jak również skład poszczególnych zespołów.

Tabela końcowa:
1. Żółci 12 pkt.
2. Czerwoni 9 pkt.
3. Czarni 8 pkt.
4. Niebiescy 7 pkt.
5. Pomarańczowi 7 pkt.
6. Dziewczyny 0 pkt.

Zespół żółty: Mateusz Sobotka, Mateusz Tejs, Miłosz Zbyczyński, Bartek Kuligowski, Eryk Rogoziński. Zespół czerwony: Sebastian Szczepkowski, Adrian Tokarz, Mateusz Antczak, Sebastian Węgierski, Janusz Długokęcki. Zespół czarny: Szymon Szulc, Kacper Jabłoński, Maciej Tobojka, Tobiasz Walendziak, Tomek Pokus. Zespół niebieski: Kuba Kowalczyk, Adrian Olszewski, Bartosz Kosiński, Tomasz Gąsiorowski, Marek Chmielewski. Zespół pomarańczowy: Jakub Iwanowski, Adam Moranko, Wiktor Gołębiewski, Krzysztof Chmielewski, Hubert Stankiewicz. Zespół dziewcząt: Dominika Wójcicka, Julia Rama, Ania Pokus, Dominika Szulczak, Alicja Gołębiewska, Kinga Radzikowska.

20190330_144149

Chciałbym również bardzo gorąco podziękować ekipie, która tego dnia wspomagała moją osobę przy organizacji tych zawodów. Ukłony w stronę: Julia Kowalska, Maja Wesołowska, Kasia Skierska, Klaudia Jabłonowska, Kinga Szwarc, Zuzia Węgierska, Ala Szypulska, Nikola Dzięgielewska, Ala Cycen, Piotr Tarwacki, Mateusz Karol Moszczyński.

Kto choć trochę interesuje się historią swojego kraju nie zanegowałby całkowitej odpowiedzialności Niemiec w stworzeniu zbrodniczej machiny Holocaustu na terenach okupowanej Polski. Jak mawiał Marszałek Piłsudski: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Uznając słowa Marszałka za bardzo trafne i jakże żywe uważamy, że nie możemy tracić pamięci. Jesteśmy winni to tym wszystkim, którzy zostali zamordowani w ciężkich czasach wojen i walk o niepodległość naszego kraju. Musimy tą pamięć pielęgnować i przekazywać najmłodszym pokoleniom. Jak mawiał Jan Zamoyski: „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”.

Kolejne zawody, tym razem na Orliku w Janowcu Kościelnym, zostaną zorganizowane przed wakacjami, a dokładniej w sobotę, 15 czerwca. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy uczniów z Janowca Kościelnego oraz z Waśniewa do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!

20190330_140257Do zobaczenia na następnych zawodach!

Więcej zdjęć z turnieju znajdziecie pod tym adresem.

Rafał Pyra