Umiejętne planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu są tematem przewodnim VI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni” w którym biorą udział uczniowie klas VII-VIII Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym. W tym roku program odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
W czasie dodatkowych zajęć uczniowie poznali strukturę budżetu domowego oraz znaczenie i efekty jego planowania. Przeanalizowali strukturę dochodów i wydatków budżetu państwa, a także uchwałę budżetową swojej gminy. Poznali też zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego: dowiedzieli się, jak powstaje i w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy.
Część uczniów wzięła również udział w zadaniu konkursowym. Polegało ono na przygotowaniu projektu inwestycji, która mogłaby być zrealizowana z budżetu obywatelskiego. Powstał trzyosobowy zespół: Dominika Jastrzębowska, Angelika Retkowska, Cyprian Głowacki , który opracował projekt dotyczący budżetu pod tytułem ” Zamiast siedzieć przed komputerem lepiej na skatepark pędzić z rolkami, deską lub rowerem”. Opiekunem zespołu została p. E. Wesołowska.
Projekt zakłada budowę mini skateparku położonego obok obiektu sportowego „ Orlik”, byłoby to pierwsze takie miejsce na terenie naszej gminy. Skatepark będzie doskonałym dopełnieniem kompleksu sportowo – rekreacyjnego, który zwiększy aktywności fizyczną młodzieży . Będzie również miejscem integrującym osoby , która chcą rozwijać wspólne pasje i umiejętności
Następnie uczniowie mieli zaprezentować swój pomysł projektu obywatelskiego dla mieszkańców gminy.
30 września młodzież odwiedziła Urząd Gminy w Janowcu Kościelnym, aby zaprezentować wyniki swojej pracy. Wójt gminy Piotr Rakoczy wraz z radnymi rozmawiał z młodymi wizjonerami o ich ciekawych pomysłach inwestycyjnych, możliwościach finansowania i zasadach planowania budżetu.
Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i innowacyjnością podczas tworzenia projektu. Gratulujemy pomysłowości.
Było to na pewno ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów. Zdobyte w programie umiejętności pozwolą młodzieży na świadome podejmowanie decyzji o wydatkach w swoim miejscu zamieszkania, a także odpowiedzialne dysponowanie własnym budżetem.
Opiekunami projektu w naszej szkole była p. S. Szczepkowska i p. Edyta Wesołowska.