Od 8 do 15 lutego grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym wraz z opiekunami- koordynatorem projektu panem Piotrem Szczepkowskim i panem dyrektorem Jackiem Górnym brała udział w wizycie w partnerskiej szkole w Portugalii.  Wizyta ta to kolejny etap realizacji projektu „A nod to our heritage”- „Szacunek dla naszego dziedzictwa”, który realizowany jest przy współpracy ze szkołami z Grecji, Hiszpanii i Portugalii.

  Szkoła portugalska, z którą współpracujemy znajduje się w niewielkiej miejscowości w środkowej części Portugalii zwanej Chamusca. Po serdecznym przyjęciu nas przez portugalskie rodziny, nauczycieli, społeczność szkolną i władze lokalne dwa pierwsze dni spędziliśmy na poznawaniu najbliższej okolicy jej historii, tradycji i zabytków.

  Kolejny dzień to wizyta w przepięknej Lizbonie.  Niezapomniane chwile spędziliśmy w oceanarium, którego centralnym punktem jest ogromy zbiornik wodny o wielkości czterech basenów olimpijskich i pojemności ponad 5 milionów litrów wody. Jest to największe oceanarium w Europie, w którym podziwiać można przeszło 16 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Portugalia słynie również z płytek zwanych azulejos.  Można je zobaczyć w każdym jej zakątku i należą one do dziedzictwa kulturowego tego kraju. Dlatego kolejnym punktem naszej wizyty w Lizbonie było zwiedzanie Narodowego Muzeum Azulejos.

   Następny dzień to wizyta w Sintrze.  W tym niewielkim mieście znajdują się niesamowite pałace, zamkowe ruiny oraz inne okazałe rezydencje, wybudowane pośród przepięknego krajobrazu parku narodowego Serra de Sintra a widoki zachwycają na każdym kroku.

    Ostatni dzień naszej wizyty spędziliśmy w portugalskiej szkole. Braliśmy udział w warsztatach malowania płytek- azulejos.  Następnie uczniowie z każdego kraju zaprezentowali swoje tańce narodowe, braliśmy też udział w quizie na temat historii, sławnych postaci każdego z partnerskich państw. Każdy z nas otrzymał certyfikat potwierdzający udział w projekcie, a wieczorem zostaliśmy zaproszeni na pożegnalne spotkanie przygotowane przez portugalskich rodziców.

  Bardzo trudno było nam się rozstać z Portugalią.  Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, pokazanie nam historii, tradycji i dziedzictwa Portugalii. Spędzone tam chwile, poznani ludzie, przepiękne krajobrazy na długo pozostaną w naszej pamięci.

                                                                                                                          Piotr Szczepkowski