11 lutego 2020 roku został ogłoszony Dniem Bezpiecznego Internetu (DBI) i od 2004 roku organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej. Początkowo DBI świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Tegorocznej edycja DBI organizowana jest pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.  Hasło ma zachęcać do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska on-line. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

       W naszej szkole działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci odbywały się przez kilka dni. Przedszkolaki i zerówka otrzymały tematyczne naklejki, malowały także przygotowane kolorowanki. Uczniowie klas 1-3 na zajęciach  edukacji  informatycznej oglądali filmy z cyklu „Owce w sieci„, które w prosty sposób omawiają zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Dla klas 4-6 udostępniona została gra edukacyjna „Interlandia„, w której uczniowie udają się w podróż po magicznej krainie pełnej miłych i niemiłych niespodzianek, aby stać się w końcu świadomym użytkownikiem sieci. Opiekunowie świetlicy wykonali gazetkę dotyczącą prawidłowych zachowań w sieci, na której pojawiły się wykonane przez uczniów prace graficzne.

       12 lutego uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w  zajęciach profilaktyczno-wychowawczych związanych  z DBI. Poprowadziła je Pani sierż. Alicja Pepłowska z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. Rozmawiała z uczniami o zagrożeniach płynących z Internetu, poruszyła tematy hejtu, nękania i mowy nienawiści, radzenia sobie z nią oraz chronienia siebie i innych przed nimi. Uświadomiła naszym uczniom, iż to, co zamieszczają w Internecie zostaje tam na zawsze i może zaważyć na ich przyszłości. Ostrzegła ich także, iż w Internecie nigdy nie jest się anonimowym, a policja w przeciągu kilku minut może ustalić dokładne położenie komputera, z którego zostały napisane pełne nienawiści wpisy. Na koniec  uczniowie obejrzeli dwa krótkometrażowe filmy dokumentalne podające przykłady zagrożeń płynących z sieci, otrzymali zestaw kodów QR   pod którymi kryły się zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także  pomarańczowe sznurówki, zachęcające do włączenia się w akcję przeciw hejtowi Fundacji Orange #JestNasWięcej.  Zestawy kodów QR pojawiły się również na korytarzach naszej szkoły. Po ich zeskanowaniu  uczniowie zapoznawali się z ukrytymi w nich zasadami bezpieczeństwa.

    Najstarsi nasi uczniowie rozwiązali również test przygotowany z wykorzystaniem platformy Kahoot, w którym z pomocą telefonów komórkowych  odpowiedzieli na szereg pytań związanych szeroko pojętym bezpieczeństwem w sieci.

      Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w naszą akcję. Nad całością zadań DBI czuwali Magdalena Tarwacka i Stanisław Kazimierski.

Przygotował: Stanisław Kazimierski

Galeria zdjęć