W roku szkolnym 2020/ 2021 nasza szkoła przystąpiła do Programu Edukacyjnego  „Działaj z imPETem!”. Uczniowie klas IV, VI B i VII B pod opieką wychowawców: Krystyny Szulczak, Stanisława Kazimierskiego i Anety Lejk, realizują zadania jako innowację pedagogiczną.

Jest to projekt edukacyjny, w którym zachęcamy  do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego warto to robić. Szczególny nacisk kładziemy na butelki PET, które są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych.. Rocznie na polski rynek trafia ich ponad 200 tysięcy ton. Poddawanych recyklingowi jest ok. 50 % z nich, pozostałe trafiają na składowiska lub do spalenia. Tymczasem, PET to doskonałe tworzywo do przetworzenia. Odpowiednio zagospodarowane może otrzymać drugie życie w postaci kolejnego opakowania (tzw. rPET) lub znaleźć zastosowanie w przemyśle odzieżowym, czy meblarskim.

Projekt został zainicjowany w 2018 roku przez czterech wiodących producentów branży FMCG, wprowadzających na polski rynek wody i napoje w butelkach PET: Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Nestle Polska S.A. Oddział Nestle Waters, Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o., Żywiec Zdrój S.A. Realizowana jest przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. we współpracy  z innymi podmiotami .

Wierzymy, że edukując uczniów, jesteśmy w stanie krzewić eko podstawy i tworzyć eko nawyki już od najmłodszych lat.

Bez edukacji nie ma segregacji. Bez segregacji nie ma recyklingu. Bez recyklingu nie ma pięknej planety.

                                                           Przygotowała: Krystyna Szulczak