LOGO ERASMUS      Już we wtorek 14 maja 2019 r. rozpocznie się wizyta naszych partnerów z Hiszpanii, Grecji i Portugalii w Polsce.  Dzień pierwszy to przylot i zakwaterowanie u rodzin goszczących polskich uczniów uczestniczących w projekcie. Drugiego dnia w środę uroczyście przywitamy naszych gości w szkole, będą polskie piosenki, wspólnie zatańczymy również poloneza i pokażemy inne polskie tradycje. Następnie spotkamy się z przedstawicielami naszej gminy w tym z panem wójtem Piotrem Rakoczym. Po krótkiej wycieczce po naszej miejscowości wrócimy do szkoły, żeby obejrzeć przygotowane przez uczniów prezentacje na temat tradycyjnych potraw w każdym z partnerskich krajów i ustalić plan działań na najbliższe miesiące. Dzień trzeci to wyjazd do Gdańska. W programie przewidziana jest m.in. wizyta w Muzeum II Wojny Światowej, wycieczka statkiem po Morzu Bałtyckim a także zwiedzanie Starego Miasta. Kolejny dzień piątek to spotkanie z lokalnym historykiem księdzem Przemysławem „Kawą” Kaweckim pochodzącym z Nidzicy. Razem z nim poznamy piękną a często również tragiczna historię ziem naszego powiatu. Po powrocie dla chętnych uczniów przewidziana jest wycieczka rowerowa. Sobotę nasi goście spędzą u rodzin goszczących. Kolejny dzień – niedziela to czas, żeby pokazać naszym partnerom pieśni, tańce i lokalne tradycje. Dlatego tego dnia udamy się do Garncarskiej Wioski w Kamionce. Tam po warsztatach z rękodzieła odbędzie się ognisko i „Popołudnie św. Jana” na które zapraszamy również rodziców. W Kamionce nastąpi również oficjalne pożegnanie i wręczenie certyfikatów uczestnictwa. Ostatni dzień przed wylotem to w dalszym ciągu poznawanie piękna naszej ojczystej przyrody i historii. Po krótkim spotkaniu w szkole tym razem udamy się na w rejs statkiem Buczyniec – Kąty – Buczyniec „Szlakiem dwóch pochylni”. Dwugodzinny rejs rozpoczyna się i kończy w Buczyńcu w samym sercu Kanału Elbląskiego, gdzie zlokalizowana jest Izba Historii Kanału Elbląskiego. Podczas wycieczki statek pokonuje pochylnie w Buczyńcu oraz w Kątach dwukrotnie, płynąc w dół a w drodze powrotnej w górę. To doskonała okazja do poznania zasad działania unikalnych urządzeń uważanych za jeden z najznakomitszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie oraz fotografowania i podziwiania piękna polskiej przyrody.

Nasi goście po tygodniu pełnym wrażeń odlecą z Polski we wtorek 21 maja.

     Polscy uczniowie nie mogąc się już doczekać spotkania przygotowali krótki film w języku angielskim, przedstawiający Janowiec Kościelny w którym serdecznie zapraszają naszych partnerów do wizyty w naszej gminie. Film można obejrzeć klikając w link https://www.youtube.com/watch?v=r_kvEwbzGnw&feature=youtu.be

                                                                     Koordynator projektu: Piotr Szczepkowski

Czekamy na naszych partnerów z projektu Erasmus+