W okresie od 25.10.2017 r. do 9.11.201 r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym realizowali akcję profilaktyczną ogólnopolskiego programu ,,Chrońmy dziecięce uśmiechy’’. Podczas zajęć ,, Ja i moje zęby‘’ dzieci zostały zabrane w podróż do Krainy Zdrowych Zębów, gdzie poznawały:
– zasady higieny jamy ustnej
-budowę i funkcję zębów
-sposoby dbania o zęby

Uczniowie dowiadywali się również:
– co jeść, aby mieć zdrowe zęby
– jak wyglądają nasze zęby i zęby naszych ulubieńców- zwierząt

W toku zajęć praktycznych wykonywali:
– praktyczne mycie zębów
– szczękę z uzębieniem
– zdrowe kanapki
– malowali i kolorowali kolorowanki, uzupełnianki
-rozwiązywali zagadki i krzyżówki
-na zajęciach komputerowych rysowali pastę i szczoteczkę w programie graficznym.

Zajęcia wzbudzały wśród dzieci ogromne zainteresowanie i ciekawość poznawczą, zadawały mnóstwo pytań dotyczących jeszcze innych sposobów dbania o zęby- podając przy tym i własne. Inne dość oryginalne pytania dzieci dotyczyły sposobów zmuszenia członków rodziny /brata, tatę/ do mycia zębów, lub czy myć zęby zwierzętom /pies, kot/? Uczniowie  wyraźnie stwierdzili, iż ,,Chętniej i częściej się śmiejemy, gdy zęby codziennie myjemy‘’, czy też ,,Piękniejsze uśmiechy mamy, bo o zęby dbamy’’.
     Ogromną radość sprawiła uczniom wycieczka w dniu 6.11.2017r.  do gabinetu stomatologicznego w Janowcu Kościelnym. Pani stomatolog przeprowadziła przegląd zębów u dzieci, zapoznała ich z wyposażeniem i funkcją urządzeń stomatologicznych, zasadami dbania o zęby. Każdy uczeń otrzymał dla rodzica obrazkowy wynik badań zębów, dzięki temu rodzic dziecka wie jakie zęby musi leczyć.
      W ramach  akcji profilaktycznej ,,Ja i moje zęby” nasze przedszkolaki 2-6 latki odwiedziła w przedszkolu Pani stomatolog, zapoznając maluszków z zasadami dbania i czyszczenia zębów, oraz sposobami odżywiania się, aby nasze zęby były zdrowe.
Uczniowie klasy IIIa Gimnazjum na zajęciach artystycznych malarstwa wykonali plakaty zachęcające uczniów całej szkoły do dbania o swoje zęby, które zostały zamieszczone na korytarzu szkoły. Uczniowie starszych klas naszej szkoły- członkowie Szkolnego Koła PCK– przeprowadzili zajęcia z uczniami klasy II Szkoły Podstawowej pt. ,,Dbajmy o dziecięce uśmiechy”. Rozdali uczniom upominki w formie maskotek na nadgarstek, mini tubek pasty do zębów oraz znaczki PCK.

     Akcja ,,Dbajmy o dziecięce uśmiechy” zostanie rozwinięta o kolejne działania i będzie kontynuowana w II półroczu roku szkolnego 2017-2018.

 

Przygotowała  Anna Szczepkowska

Galeria zdjęć

Wizyta u stomatologa