Najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odwiedził pan dzielnicowy asp. Marcin Łątkowski.
            W trakcie spotkania nasi uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, kształtowanie prawidłowych nawyków komunikacyjnych oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w drodze do i ze szkoły to najważniejszy cel akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.
            Dzieci i młodzież to liczna grupa osób, która pojawia się na drogach wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest przekraczanie jezdni, poruszanie się po jezdni w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz oczekiwanie w wyznaczonych miejscach na przyjazd autobusów.
            Najbardziej narażone na wszelkie niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym są dzieci najmłodsze, które nie posiadają jeszcze wystarczającej wiedzy i umiejętności na temat bezpiecznego korzystania z dróg. Policyjne działania mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży.
            Wraz z panem dzielnicowym przypominamy podstawowe zasady, których uczniowie pozostając bez opieki dorosłych powinni zawsze przestrzegać, aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom i popełnianiu przestępstw na osobach małoletnich:

 1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź ” na skróty” przez miejsca ustronne.
 2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
 3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
 4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
 5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów, dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.
 6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.
 7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy, itp.
 8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.
 9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz, kim jest nieznana osoba.
 10. Nie opowiadaj: jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.
 11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.
 12. Jeśli nieznajomy zaproponuje podwiezienie cię do domu, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu.
         Pamiętajmy, że uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym pozwoli uniknąć nieprzewidzianych, często niebezpiecznych sytuacji. Rodzice, nauczyciele, kierowcy, pozostali uczestnicy dróg  – wszyscy jesteśmy adresatami akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Tylko wspólne działania mogą przynieść oczekiwany efekt, jakim jest wzrost poczucia bezpieczeństwa.
        Uczniowie otrzymali od Pana Artura Chojeckiego Wojewody Warmińsko – Mazurskiego odblaski przypominające o potrzebie bycia widocznym na drodze i numerze alarmowym 112 oraz specjalnie przygotowane ulotki informacyjne. Pan dzielnicowy rozdał również uczniom plany lekcji i kolorowanki. Serdecznie dziękujemy!

                                                                                         Pedagog szkolny Magdalena Tarwacka