W odpowiedzi na zaproszenie Kuratorium Oświaty w Olsztynie, 11 lutego wzięliśmy udział w uroczystości poświęconej 79 Rocznicy Wielkiej Wywózki Polaków na Sybir, które odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim. Uroczystości objął Patronatem Honorowym Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Pan Artur Chojecki. Zanim jednak zameldowaliśmy się w urzędzie, pojechaliśmy do Dobrego Miasta aby przed pomnikiem Zbrodni Katyńskiej oddać hołd pomordowanym. ‘Światło Pamięci’ zapłonęło także przy olsztyńskim pomniku ofiar mordu katyńskiego.

    10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja ludności polskiej na Sybir, przeprowadzona przez sowieckie NKWD. Ci, którzy przeżyli czasem wielotygodniowy transport, byli skazani na niewolniczą pracę. Codziennie toczyli walkę o przetrwanie w sowieckich obozach, w których – poza mrozem – więźniom dawały się we znaki głód, powodowane przez robactwo choroby, a także stosujący represje sowieccy strażnicy. Katorżnicza praca w syberyjskiej tajdze zabijała wielu zesłańców. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Była to przemyślana i planowo przeprowadzana zbrodnia na polskim narodzie.

    Za str. KO Warmińsko-mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski podkreślił, że szczególnie ważne jest oddanie hołdu Polakom, którzy zginęli na Wschodzie. „Składam dzisiaj hołd wszystkim ofiarom „Golgoty Wschodu”, to właśnie Sybiracy, oddali narodowi polskiemu ogromne zasługi w historycznej bitwie o pamięć. To Państwo tę pamięć ocalili i przenieśli aż do wolnej Polski. Młode pokolenie jest spadkobiercą, ale i dłużnikiem Państwa misji. Jesteście Państwo młodzieży bardzo potrzebni”.

Przygotował: Rafał Pyra

Galeria zdjęć