19 października br. w auli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego miała miejsce uroczysta „Gala dla Niepodległej”, która była podsumowaniem działań w ramach projektu związanego z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pt. Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”Organizatorem wydarzenia był Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki oraz Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Kuratorium Oświaty, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

      W ramach działań projektowych zorganizowano cykl wykładów i konferencji naukowych oraz przekazano 100-tu szkołom sadzonki dębów wraz z certyfikatem upamiętniającym twórców wolności powszechnie znanych i tych, o których pamięć jest żywa lokalnie. Historycy z olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wyselekcjonowali i przygotowali listę stu postaci zasłużonych dla sprawy odzyskania oraz utrwalenia niepodległości. Jest to lista symboliczna, bowiem tych co walczyli o Polskę, bronili jej granic i honoru było nie stu, a znacznie więcej. Do każdego ze znajdujących się na liście nazwisk zostało przypisane jedno drzewo – dąb. Nie są to drzewa imienia bohaterów, ale dęby pamięci o nich. Ich posadzenie na terenie placówek oświatowych, a następnie ich pielęgnowanie ma być symbolicznym aktem – wykonanym zwłaszcza wobec młodych pokoleń – naszego zaangażowania i dbania o to co najważniejsze o własną niepodległą Ojczyznę.

      Nasza sadzonka dębu odebrana przez Dyrektora Jacka Górnego upamiętniać będzie Stanisława Tessaro – działacza młodzieżowych organizacji niepodległościowych, członka Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, legionistę.

Przygotował: Zbigniew Czechowski

dąb1dąb2dąb4